See adaptoitua on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adaptoida",
"3": "-tua"
},
"expansion": "adaptoida + -tua",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From adaptoida + -tua.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "52*F/sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoidun",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoidut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoidumme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoidutte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoidutaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "adaptoiduin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoiduit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoiduitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "adaptoituisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduttaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitukoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitukaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitukaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitukoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön adaptoiduttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "adaptoitunen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitunemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "adaptoitunette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitunevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "adaptoitua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "adaptoituva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "adaptoiduttava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "adaptoituaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "adaptoituessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "adaptoituessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "adaptoitua",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "adaptoitua",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoi",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-conj-sanoa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -tua",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "59 41",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "83 17",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "adaptoituminen"
}
],
"glosses": [
"To be(come) adapted."
],
"id": "en-adaptoitua-fi-verb-x398iCTm",
"links": [
[
"be",
"be"
],
[
"(come)",
"become"
],
[
"adapt",
"adapt"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) To be(come) adapted."
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑdɑptoi̯tuɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝pˌt̪o̞i̯t̪uɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oituɑ"
}
],
"word": "adaptoitua"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "participle form"
},
"expansion": "adaptoitua",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "43 57",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitu"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of adaptoitu"
],
"id": "en-adaptoitua-fi-verb-luGdMqUP",
"links": [
[
"adaptoitu",
"adaptoitu#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑdɑptoi̯tuɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝pˌt̪o̞i̯t̪uɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oituɑ"
}
],
"word": "adaptoitua"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish participle forms",
"Finnish sanoa-type verbs",
"Finnish terms suffixed with -tua",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oituɑ",
"Rhymes:Finnish/oituɑ/5 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "adaptoituminen"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adaptoida",
"3": "-tua"
},
"expansion": "adaptoida + -tua",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From adaptoida + -tua.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "52*F/sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoidun",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoidut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoidumme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoidutte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoidutaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "adaptoiduin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoiduit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoiduitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "adaptoituisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoituisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduttaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä adaptoidu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitukoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitukaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoitukaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitukoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt adaptoituko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön adaptoiduttako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "adaptoitunen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitunee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitunemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "adaptoitunette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitunevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät adaptoitune",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene adaptoituneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei adaptoiduttane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "adaptoitua",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "adaptoituva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "adaptoiduttava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "adaptoituaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitunut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "adaptoiduttu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "adaptoituessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "adaptoituessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoituen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoiduttaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoituminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-sanoa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "adaptoitumaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "adaptoitua",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "adaptoitua",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoi",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-conj-sanoa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish intransitive verbs"
],
"glosses": [
"To be(come) adapted."
],
"links": [
[
"be",
"be"
],
[
"(come)",
"become"
],
[
"adapt",
"adapt"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) To be(come) adapted."
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑdɑptoi̯tuɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝pˌt̪o̞i̯t̪uɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oituɑ"
}
],
"word": "adaptoitua"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish participle forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oituɑ",
"Rhymes:Finnish/oituɑ/5 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "participle form"
},
"expansion": "adaptoitua",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "adaptoitu"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of adaptoitu"
],
"links": [
[
"adaptoitu",
"adaptoitu#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑdɑptoi̯tuɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝dɑ̝pˌt̪o̞i̯t̪uɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oituɑ"
}
],
"word": "adaptoitua"
}
Download raw JSONL data for adaptoitua meaning in All languages combined (23.7kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: adaptoitua/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"adaptoitua"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "adaptoitua",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.